Wrzody u konia – objawy i leczenie

Konie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Z tego powodu choroba wrzodowa nie jest u nich niespotykanym zjawiskiem. Wrzody obserwowane są u wielu koni i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że ich zwierzę nie cierpi wyłącznie z powodu zwykłej kolki, tylko dość poważne schorzenie. Jakie są objawy wrzodów u konia i jakie w takiej sytuacji można zastosować leczenie? Podpowiadamy.

Przyczyny wrzodów u koni

Wśród najczęstszych przyczyn wrzodów u koni wymienia się działanie człowieka. Bardzo często dolegliwości te występują wtedy kiedy koń nie jest odpowiednio żywiony, a więc nie ma stałego dostępu do paszy objętościowej. Koński żołądek jest skonstruowany w taki sposób, że musi mieć na bieżąco dostarczane jedzenie w małych ilościach. Jeżeli więc właściciel ustala konkretne godziny jako porę karmienia zwierzęcia, a w pozostałym czasie nie daje mu możliwości swobodnego spożywania paszy objętościowej, wówczas naraża go na powstawanie wrzodów. Pasza dla koni wrzodowych bardzo często kupowana jest przez właścicieli zestresowanych koni. U tych zwierząt stres może być wywołany sytuacjami takimi jak zmiana stajni, częste wyjazdy na treningi, duży hałas czy ruch uliczny, ale też wtedy kiedy koń, który znajduje się obok nich, nie jest zbyt przyjazny.

Objawy wrzodów u koni

Właściciele powinni szybko zareagować w sytuacji kiedy zauważą objawy choroby wrzodowej u swojego konia. Często jednak we wczesnym etapie bóle lub dolegliwości u zwierzęcia nie są zauważalne. Z tego powodu zaleca się wykonywanie regularnych badań koniom, aby wychwycić zmiany zanim choroba zacznie postępować. Wśród najczęstszych objawów wrzodów u koni wymienia się jednak brak apetytu, bolesne i nawracające kolki, biegunki, apatię, spadek masy ciała, częste leżenie, zgrzytanie zębami, problemy podczas oddawania moczu, a także nerwowość przy dotykaniu okolicy brzucha. Niepokojącym objawem jest też spadek energii i chęci do pracy oraz niechęć do jazdy naprzód, a często też pogorszenie kondycji włosia.

Jak wygląda leczenie wrzodów u koni?

W sytuacji kiedy właściciel zauważy objawy mogące świadczyć o chorobie wrzodowej u konia, powinien zgłosić się do weterynarza. Żeby potwierdzić tę diagnozę, należy wykonać gastroskopię. Następnie lekarz zaleci zmianę diety, a także odpowiednie leczenie. Substancja, która wówczas powinna być podawana koniom to omeprazol. Niezwykle istotna jest w takiej sytuacji również odpowiednia dieta. Najlepiej sięgnąć po pasze dla koni wrzodowych, które zawierają składniki włókniste ograniczające działanie kwasu żołądkowego. Przy chorobie wrzodowej warto też zrezygnować z paszy zbożowej.