Jak się bawić z psem w domu?

Wspólne spędzanie czasu z psem to nie tylko rozrywka, ale również sposób, aby wzmacniać łączącą czworonoga i właściciela więź. Idealnym pretekstem do tego jest zabawa na świeżym powietrzu, ale również w mieszkaniu można zaproponować psiakowi coś ciekawego. Nie wiesz jak bawić się z psem w domu? Poniżej kilka propozycji.

Dlaczego zabawa z psem jest ważna?

Jednym z elementów opieki nad psem są regularne spacery. Podczas nich zwierzak może załatwić różne potrzeby – nie tylko te fizjologiczne, ale również np. wynikającą z instynktu tych zwierząt potrzebę węszenia. Wyjście z psem to również doskonała okazja, aby pobawić się z pupilem – w ten sposób czworonóg może pozbyć się nadmiaru energii, dzięki czemu jest spokojniejszy, kiedy jego opiekun wychodzi do pracy lub jest zajęty domowymi obowiązkami. Przy niesprzyjającej pogodzie zazwyczaj skracamy spacery z psem i więcej czasu spędzamy w domu. Nie oznacza to jednak, że czworonóg musi się nudzić. Odpowiednio dobrana aktywność zajmie pupila i zmniejszy ryzyko, że sam znajdzie sobie rozrywkę, np. niszczenie mebli czy gryzienie butów.

Jak bawić się z psem w domu?

Jesienią i zimą deszczowa pogoda i niskie temperatury zniechęcają do spędzania czasu poza domem. Jak się bawić z pupilem w mieszkaniu, gdzie mamy znacznie mniej miejsca i czworonóg nie może swobodnie biegać? I jakie są najlepsze zabawki dla psa, które zapewnią mu rozrywkę? Poniżej kilka propozycji:

  • Tor przeszkód. Do jego wykonania z powodzeniem można wykorzystać meble i poduszki, które mamy w domu. Z krzeseł, taboretów oraz dodatków wystarczy ustawić tunel, a zadaniem czworonoga będzie go pokonać. Dla urozmaicenia warto poukrywać w zakamarkach toru przeszkód smakołyki i oczywiście trzeba koniecznie nagrodzić zwierzaka za każdym razem, kiedy go pokona.

  • Zabawy wykorzystujące węch. Wbrew pozorom zabawy wymagające zaangażowania psiego umysłu mogą być dla niego równie wyczerpujące, co aktywność fizyczna. Jeśli nie chcesz, aby Twój pupil nudził się w domu, możesz wykorzystać specjalne gadżety, które będą od niego wymagać główkowania, jak np. maty węchowe. Inne rozwiązanie to ukrycie smakołyków w różnych miejscach w domu. Stopniowo zwiększaj poziom trudności, aby zwierzak się nie znudził i nie stracił zainteresowania zabawą.

  • Aportowanie. Co prawa nie jest wskazane rzucanie piłki lub innej zabawki w domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by np. je turlać po podłodze. Taka zabawa to okazja, aby poćwiczyć aportowanie i reagowanie na komendy właściciela.

  • Zabawa w przeciąganie. Nie masz w domu z byt wiele miejsca? Inna propozycja zabawy z pupilem to przeciąganie. Można do tego wykorzystać np. specjalne szarpaki wykonane z solidnych materiałów, albo mocny gryzak dla psa. Ta zabawa jest z kolei okazją, aby ćwiczyć komendę „Zostaw”, która na pewno przyda się podczas spacerów i może uchronić pupila przed zjedzeniem czegoś niebezpiecznego. Dla utrwalenia odpowiedniego zachowania wykorzystaj smaczki – duży ich wybór znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers.