Rozwolnienie u czworonoga jest udręką zarówno dla samego zwierzaka, jak i jego opiekuna. Psu może doskwierać wówczas ból żołądka oraz zmęczenie, co znacznie obniża jego nastrój. Właściciel musi natomiast na bieżąco reagować na psie potrzeby, co nierzadko wiąże się z nocnym wstawaniem czy braniem urlopu na żądanie. Oto częste przyczyny biegunek, a także sposoby na ich zwalczanie i zapobieganie ich nawrotom.
Jakie mogą być powody biegunki u psa?
Rozwolnienie może mieć wiele przyczyn. Większość z nich jest niezależna od opiekuna, ale niektóre wynikają z jego postępowania. Do najczęstszych powodów rozwolnienia należą błędy żywieniowe, alergie pokarmowe oraz choroby.
Błędy żywieniowe
Zacznijmy od biegunek, które są rezultatem nieprawidłowego karmienia psa. Do popularnych błędów żywieniowych należy częsta i nagła zmiana karmy. Twój pies nie potrzebuje urozmaicenia codziennych posiłków – jego dieta musi być natomiast odpowiednio zbilansowana. Źle skomponowane posiłki czy karma o słabym składzie również mogą wywoływać rozwolnienie. Karmienie psa resztkami ze stołu albo nieświeżym jedzeniem będzie miało podobne skutki.
Alergia lub nietolerancja pokarmowa
Pies, tak samo, jak człowiek, może cierpieć z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Biegunki mogą zatem wystąpić również u zwierzęcia karmionego (przynajmniej w teorii) prawidłowo. Jeżeli wiesz, że podajesz pupilowi właściwie zbilansowaną karmę, posiłki serwujesz o stałych porach i nie zmieniasz menu, a mimo to pies ma biegunkę – może być to objaw uczulenia lub nietolerancji na wybrany składnik.
Podłoże chorobowe
Rozwolnienie może być również objawem choroby. Takie podejrzenie powinno paść przede wszystkim w sytuacji, gdy rzadkiemu stolcowi towarzyszą inne objawy: podwyższona temperatura, brak chęci do zabawy czy utrata apetytu. Organizm Twojego psa może walczyć z wirusem, bakterią lub pasożytami. Choroby wirusowe często idą w parze z wymiotami, ogólnym osłabieniem i apatią. Krew w kale może być natomiast symptomem zakażenia bakteryjnego lub choroby pasożytniczej.
Jak walczyć z biegunką?
Pierwszym krokiem jest obserwacja. Zwróć uwagę, czy oprócz biegunki zauważasz inne zmiany w zachowaniu psa. Przeanalizuj posiłki zwierzęcia z ostatnich dni – może pupil dostał nową karmę albo zjadł coś na spacerze? Jeśli najbardziej prawdopodobną przyczyną jest błąd żywieniowy, spróbuj go naprawić – na przykład powracając do poprzedniego sposobu karmienia. Jeżeli objawy nie ustępują po 24 godzinach, należy udać się do weterynarza. Konsultacja lekarska niezbędna jest od razu w sytuacji, gdy biegunce towarzyszą inne objawy lub wygląd stolca budzi Twoje zastrzeżenia.
Jak zapobiegać biegunkom w przyszłości?
Jak wiadomo, od leczenia lepsza jest profilaktyka. Co zrobić, by uniknąć biegunek u pupila w przyszłości? Przede wszystkim trzeba wyeliminować te czynniki wywołujące rozwolnienie, na które masz realny wpływ jako właściciel. Jeśli Twój pies ma stwierdzone alergie pokarmowe – nie podawaj mu produktów, które go uczulają, nawet w niewielkich ilościach! Unikaj też niepotrzebnych zmian sposobu karmienia – wybierz jedną, dobrą dla psa karmę, której będziesz się trzymać. Propozycje prawidłowo zbilansowanych karm znajdziesz na stronie psibufet.pl.