Niesamowita więź człowieka oraz psa

Z pewnością wiesz, że psy i koty są uznawani za najlepsze towarzystwo dla człowieka, co bezpośrednio wpływa na ich popularność jako zwierzaków domowych. Internet często przepełniony jest długimi dyskusjami o tym, które zwierzę jest lepsze. I choć jest to z pewnością kwestia gustu, to w tym artykule dowiesz się kilku ciekawostek na temat psiaków. Być może zachęci cię to do kupna lub adopcji uroczego kompana.

Psi opiekunowie

Psy były wykorzystywane do pomocy człowiekowi od samego początku ich relacji. Wilki zostały najprawdopodobniej oswojone właśnie poprzez nagradzanie ich za wykonaną pracę. To mogło być np. ciągnięcie sani lub zaprzęgów. Setki lat później, dynamika pomiędzy psami i ludźmi wcale nie jest tak bardzo różna. Bardzo często widzimy psy policyjne lub wojskowe, które służą swoim niesamowitym węchem.

Dzisiaj jednak rola psów jest znacznie większa. Zostało udowodnione naukowo, że ich obecność jest niebagatelnie ważna w stymulowaniu rozwoju dzieci w spektrum autyzmu czy innych zaburzeń. Psy są wykorzystywane również w terapii różnych traum, co zostało przekute w termin psychologiczny – dogoterapię. Ponadto psy są również nieocenionymi pomocnikami ludzi niewidomych lub głuchoniemych. Dzięki swoim wyostrzonym zmysłom potrafią wyczuć nawet nadchodzący atak padaczki.

Wspólne pasje piesków i ludzi

Oprócz zaangażowania w wierną służbę człowiekowi psy są również lojalnymi towarzyszami we wspólnych pasjach. Chętnie biegają za swoim właścicielem jadącym na rowerze, pływają razem z nimi w basenie i grają w piłkę. Ich zamiłowanie do sportu nie jest jednak jedynym, co potrafią.

Współcześnie coraz częściej zauważa się zachęcanie psów do komunikacji, np. poprzez wciskanie odpowiednich klawiszy wydających proste komunikaty. Jak spekulują badacze, być może w przyszłości będziemy mogli lepiej komunikować się z naszymi psimi towarzyszami. Jedno jest jednak pewne – zostaną z nami na dobre i złe!