Jak prawidłowo dbać o zdrowie kota?

Opieka nad ukochanymi zwierzętami to nie tylko odpowiedzialność, ale wielka radość! Trzeba jednak postępować z nim mądrze i wiedzieć, jak dbać o swojego kota tak, aby był dla niego dobry, wspierał jego zdrowie i pomagał budować silną i bliską relację z właścicielem. Czy wiesz, co jest najważniejsze w posiadaniu kota?

Zadbaj o uszy i sierść swojego kotka

  • Uszy. Jeśli uszy Twojego kota są brudne, wyczyść je! Do tego potrzebujesz tylko patyczka do uszu. Nie wszystkie brudne uszy stają się natychmiastową chorobą, ale pamiętaj, że jeśli uszy Twojego kota zabrudzą się ponownie wkrótce po czyszczeniu, najprawdopodobniej są chore. Może to być świerzb lub zapalenie bakteryjne, grzybicze… w każdym z tych przypadków będziesz musiał udać się do weterynarza.
  • Sierść. Kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji kota jest zadbanie o jego sierść. Najważniejszymi akcesoriami do pielęgnacji kotów są grzebienie i szczotki. Do pielęgnacji kotów o bardzo krótkiej sierści i bardzo małym podszerstku bez problemu można użyć dziecięcej szczotki do włosów, specjalistyczny sklep oferuje również różne szczotki i grzebienie o różnych włosach. Grzebienie z cienkim, ale niezbyt sztywnym włosiem są szczególnie dobre do włosów o cienkim włosiu, które przypominają filc. Węzeł można ostrożnie rozwiązać palcami, ale nie wolno go czesać.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie dla kota

Koty są zdecydowanie mięsożerne. W swoim naturalnym środowisku koty żerują na małych ssakach, które dostarczają mu pewną ilość białka i tłuszczu oraz niewielkie ilości węglowodanów i błonnika.

Dla każdego kota domowego normalne i właściwe jest spożywanie w ciągu dnia od kilku do kilkudziesięciu posiłków o niskiej zawartości mięsa i tłuszczu. Dlatego najlepszym pokarmem dla niego jest karma mokra, często spożywana w niewielkich ilościach. Zaletą mokrej karmy jest wysoka wilgotność, podobna do tej, jaką koty mają w naturze.