Co zrobić kiedy kot nie wraca do domu?

Większość właścicieli kotów doświadczyło sytuacji kiedy zwierzak nie wrócił do domu przez dłuższy czas. Nie należy się od razu martwić. Zdarza się, że koty wracają do domu całe i zdrowe nawet po kilku dniach. Dlaczego więc znikają i co wtedy zrobić?

Dlaczego kot nie wrócił do domu?

Przyczyn nieobecności kota może być kilka. Przede wszystkim koty to indywidualiści. Uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami i nie mają w zwyczaju przychodzenia na życzenie. Koty często chodzą na dalekie wycieczki, zwiedzają ogródki sąsiadów i poznają otaczający je świat. Dlatego kot nie zawsze jest w stanie lub ma chęć przyjść do domu kiedy jest wołany.

Zdarza się, że kot goni za zdobyczą i potrafi jej pilnować przez bardzo długi czas, czekając na odpowiednią okazję do upolowania. Wtedy skupia się tylko na tym i nie myśli o powrocie do domu. Nawet nie zauważa upływającego czasu.

Koty są również płochliwe. Dlatego jeśli kot się czegoś wystraszy potrafi się schować i nie wychodzić z kryjówki przez kilka godzin. Wyjdzie kiedy będzie pewien że zagrożenie minęło i jest bezpieczny.

Co zrobić jeśli kot nie wraca do domu?

Kiedy kot nie wraca do domu najlepiej jest poczekać. Jeśli na przykład nie wrócił na noc, a zawsze to robi, to nie ma co się martwić. Prawdopodobnie wróci następnego dnia.

W przypadku kiedy kota nie ma dłużej niż dwa dni (i nie zdarzało się to wcześniej) można:

  • zacząć go szukać w okolicy
  • pytać sąsiadów czy go nie widzieli
  • rozwiesić ogłoszenia lub dodać je na portalu internetowym powiązanym z okolicą w której się mieszka

Można też spróbować sprawdzonego sposobu na przywołanie kota za pomocą jedzenia. Jeśli kot jest w pobliżu powinien zareagować na dźwięk puszki lub szelest chrupek.

One thought on “Co zrobić kiedy kot nie wraca do domu?

Dodaj komentarz