Jak zadbać o chomika w domu?

Posiadanie zwierzątka domowego jest marzeniem wielu dzieci. Oczywiście dorośli także czerpią wiele dobrodziejstw z zajmowania się zwierzątkiem. W wielu domach gości chomik, którym trzeba się odpowiednio zająć. Polecane jest, aby wybierać chomika w wieku od czwartego do siódmego tygodnia życia. Dzięki temu łatwiej oswoimy zwierzątko. O czym musimy pamiętać? Jak zadbać o pupila w domu? Co jest niezwykle ważne?

Chomik w domu

Po przyniesieniu chomika do naszego domu, wybierzmy odpowiednie miejsce na klatkę. Powinna ona być ustawiona tak, aby można było łatwo doglądać stworzenia. Poidło powinniśmy powiesić na takiej wysokości w klatce, aby końcówka była osiągalna dla zwierzątka. Z pewnością zwierzak doceni zabawki do gryzienia. Chomiki uwielbiają tekturowe rolki z ręczników papierowych i papieru toaletowego.

Opiekunowie chętnie stawiają też na drewniane gryzaki. W jednym roku klatki powinna mieścić się sypialnia dla chomika.

O czym musimy pamiętać?

Gotową karmę podajemy chomikowi raz lub dwa razy dziennie. Przez cały rok musimy zadbać o dostarczanie mu owoców i warzyw. Chomik musi mieć miejsce do wybiegania się, dlatego najlepszym wyborem jest kołowrotek. Sprzątanie klatki powinno odbywać się co najmniej raz na tydzień.

Naszym zadaniem jest usuwanie z klatki niezjedzonych resztek. Psujące się resztki mogą być szkodliwe dla zwierzaka. Co do mycia, chomik myje się sam. Przykre zapachy mogą wydobywać się jedynie z wnętrza klatki, a nie od zwierzaka. To wskazówka, że trzeba szybko wymienić podłoże. Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, konieczne jest zapewnienie opieki pupilowi lub zabranie go ze sobą.