Niezwykłe fakty na temat kotów – 10 przykładów

Koty to bardzo popularne zwierzęta, są uwielbiane przez ludzi i często są świetnymi towarzyszami. Jak wie każdy, kto kiedykolwiek posiadał kota, żadne inne zwierzę na naszej planecie nie jest podobne do tego niesamowitego stworzenia.

Wydaje nam się, że świetnie je znamy i wiemy o nich wszystko. Istnieje jednak wiele niezwykle interesujących faktów, które warto poznać!

Ciekawostki na temat kotów

  1. Koty są w stanie niezwykle wysoko skakać. Osiągają wyniki odpowiadającenawet 6-krotności swojego wzrostu. Są to naprawdę skoczne zwierzęta, dzięki silnym mięśniom łap, potrafią osiągać imponujące rezultaty!
  2. Koty zostały udmomowione przez starożytnych Egipcjan (w okolicach 3000 r. p.n.e.), w dawnych czasach wykorzystywano je do walki ze szkodnikami.
  3. W sumie mają 18 palców u nóg. Po 5 palców na każdej z przednich łap, a na tylnych po 4 palce.
  4. Szczęka kota może poruszać się tylko od tyłu do przodu, a nie od boku do boku. Jest to bardzo istotny atut, ponieważ koty są drapieżnikami.
  5. Koty przesypiają około 70% swojego życia (13-16 godzin dziennie). Spowodowane jest to oszczędzaniem energii na polowania. Udomowione koty, oczywiście nie muszą tego robić, ale przychodzi im to naturalnie.
  6. Mruczenie wcale nie musi być oznaką zadowolenia. Koty mogą wydawać ten dźwięk również, gdy są chore, odczuwają stres lub rodzą.
  7. Koty nie czują słodkiego smaku. Jest to spowodowane genetycznymi predyspozycjami.
  8. Nie wszystkie koty nienawidzą wody. Istnieje przeświadczenie, że koty nie lubią wody, natomiast są pewne rasy, które odczuwają przyjemność z kąpieli.
  9. Koty posiadają trzy powieki, trzecią można zauważyć w rogu, wygląda jak malutki trójkącik jasnej barwy. Ma za zadanie zapobiegać przesuszaniu oka.
  10. Język kota jest niezwykle szorstki. Wypustki na języku ułatwiają kotom rozdrabnianie pokarmu, a także pomagają w higienie.

O różnych ciekawostkach na temat zwierząt i nie tylko przeczytasz w portalu https://ciekawski.pl/.