Jak nauczyć psa sztuczek np. „podaj łapę”?

Spędzanie czasu ze swoim pupilem to właściwie niekończące się okazje do radości. Z psem możemy spacerować, biegać, bawić się szarpakiem czy też po prostu wylegiwać się z nim na kanapie. Jeśli nauczymy czworonoga sztuczek, będziemy dodatkowo mogli pochwalić się jego inteligencją.

Jakie sztuczki może wykonywać nasz pies?

Najbardziej popularne tricki, jakich właściciele uczą swoje psy to:

  • podaj łapę
  • daj głos
  • leżeć
  • zdechł pies
  • poproś

Do tego możemy doliczyć jeszcze odrobinę rzadsze sztuczki, które są tak naprawdę wariantami podawania łapy:

  • piątka
  • papa

Jeśli zdobędziemy wprawę w tresurze, możemy nauczyć swojego psa również turlać się lub tańczyć (stać na tylnych łapach i obracać się dookoła). Na początek najlepiej jednak skupić się na podstawach. I tutaj ważna informacja. Każdej sztuczki uczy się odrobinę inaczej. Pamiętajmy też, że psy mają własne osobowości i że na danego czworonoga konkretne metody mogą działać lepiej lub gorzej.

Jak nauczyć psa sztuczki – na przykładzie „podaj łapę”?

Nauka wszystkich trików opiera się na tych samych mechanizmach. Musimy manualnie wytłumaczyć psu, o co nam chodzi, a następnie powiązać czynność z naszymi komendami. Polecenia zazwyczaj wydaje się jednocześnie na dwa sposoby – gestem oraz głosowo. Ważnym czynnikiem są też nagrody. Naukę zaczynamy dając psu smakołyki. Z czasem staramy się z nich rezygnować i zastępować je pochwałami.

„Podaj łapę” to jedna z najprostszych do nauki sztuczek.

Musimy podnieść przednią nogę psa i lekko nią potrząsnąć (jakbyśmy się witali). Podczas czynności mówimy hasło – właśnie „podaj łapę”. Po przywitaniu dajemy psu smaczek. Czynność powtarzamy tak długo, aż nasz pupil zacznie podawać łapę samodzielnie na komendę.